Archive for Listopad, 2009

Cviky pilates

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Pilates se za dobu své existence stalo jedním z nejoblíbenějších metod cvičení. Lidé jej cvičí nejen díky pohodlnosti, kterou jim skýtá, ale také díky nesporným kvalitám tohoto cvičení. Pilates vám pomůže jak zhubnout, tak si zlepšit fyzickou kondici.

Odkud se vzaly cviky pilates?

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Základem cvičení pilates jsou stejnojmenné cviky, tedy cviky pilates. Tyto cviky a vůbec všechny aktivity pilates vznikly ve 20. letech 20. století. Autorem metody Pilates se stal Joseph H. Pilates. Za několik desetiletí své existence si cviky pilates doslova vydobyly místo na slunci a cvičení tohoto druhu se stalo velmi oblíbeným.

Co v sobě snoubí cviky pilates?

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Někteří lidé si myslí, že pilates je synonymum pro slovo joga, ale rozhodně tomu tak není. S jógou cviky pilates pojí zejména filosofie, která říká, že pilates je cvičení jak těla, tak také mysli. Skutečnost je ale taková, že cviky joga se od cviků pilates v mnohém liší. Hlavní rozdíl tkví především ve stylu dýchání při cvičení. Cviky pilates jsou charakteristické zejména tím, že v sobě slučují hned několik technik cvičení. Těmito cvičeními, ve kterých hledalo pilates inspiraci, jsou již zmiňovaná jóga, tai- chi a chi- kung. Pilates je v podstatě metodou, která slouží jako jakási západní forma asijských cviků, které se snoubí v již zmiňovaných cvičeních. Člověk cvičící pilates nemusí na rozdíl od klasických asijských cvičení proniknout až tak hluboko do filosofie konkrétní cvičební metody.

Kde lze provozovat cviky pilates?

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Spousta lidí se právě pro cvičení pilates rozhodne hlavně kvůli tomu, že se jedná o velmi pohodlné cvičení. Když prostě nebudete chtít, tak nemusíte nikam při cvičení pilates chodit. Jednoduše si zapnete DVD přehrávač a podíváte se na jednotlivé cviky pilates, které bude předcvičovat profesionálka. K tomu, abyste si mohli metodu pilates zacvičit doma, vám bude stačit pouze sportovní oblečení. Ideální je také podložka, aby vás nebolela záda. Pilates ale můžete klidně provozovat i za asistence profesionální cvičitelky osobně.

Co potřebujete na cviky pilates?

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Ke cvičení pilates mnohdy nepotřebujete vůbec nic s výjimkou podložky, nejčastější formou posilování pomocí cvičení je klasická metoda pilates, která nabízí velkou spoustu variací cviků. Pilates využívají lidé mnoha kategorií. Často cviky pilates využívají sportovci k regeneraci anebo nějak zdravotně indisponovaní lidé. Mezi zajímavé pomůcky, které jsou využívány zejména pokročilými cvičenci, patří třeba kruh. Ten se v angličtině nazývá Magic Circle a nebo velký gymnastický míč zvaný Fitball. Z hojně využívaných pomůcek jmenujme třeba také pružné gumy neboli Flex-band.

Cviky pilates a jejich pozitivní účinky

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Cviky pilates patří mezi skvělé metody cvičení jak pro vyzrálé sportovce, tak také pro začátečníky anebo lidi, kteří se jinak vůbec nehýbou. Mnozí si myslí, že cviky pilates nejsou až tak intenzivní jako třeba aerobic, leč opak je pravdou. Rozhodně nemají takovou dynamiku, ale intenzitu určitě nepostrádají. Mezi velké výhody pilates bychom bezesporu přiřadili schopnost těchto cviků zlepšit ohebnost a pružnost svalů. Díky cvikům pilates dojde k tomu, že budete moci správně držet tělo a také vás po pravidelném cvičení touto metodou přestanou bolet záda. Zlepší se také bezesporu i dýchání. Díky pilates budete moci také zvládnout velký stres.

Polohy při cvicích pilates

Pondělí, Listopad 16th, 2009

Pilates se dá cvičit v mnoha různých pozicích. Nejčastější polohou je leh. Právě při lehu budete moci vykonávat různé cviky, při nichž zvedáte jak spodní, tak také horní končetiny. Jinak ale při cvicích pilates můžete klidně ležet i na boku. Jednou ze základních poloh je i ta vsedě. Při ní lze velmi dobře dojít k efektivnímu posilování břišních svalů, aniž byste museli navštívit posilovnu? Mezi zajímavé pozice řadíme i tu na kolenou. Klečet můžete pouze na kolenou s volnýma rukama anebo na rukou i kolenou zároveň.